Egy gerincsérülés elszenvedése óriási hatással lehet az életminőségre és adott esetben akár egy karrier végére is pontot tehet. A gerincsérülések leggyakrabban közlekedési balesetek, illetve munkahelyi balesetek szerencsétlen következményei.
Ha balesete közvetlenül egy személy gondatlanságából fakadó közlekedési baleset, mi segíthetünk, hogy megkapja a kártérítést, amire egy ilyen helyzetben szüksége van – ebben az esetben a balesetet okozó személy kötelező biztosítója fog helytállni.
Egy súlyosabb gerincsérülés következményei
A gerincsérülések következményei különösen súlyosak lehetnek. A tünetek esetről esetre változhatnak, illetve nagy jelentősége van annak, hogy pontosan hol is sérült meg a gerinc – a felső vagy az alsó részén:
általánosságban elmondható, hogy minél magasabban sérült a gerinc, annál súlyosabbak lehetnek a jelentkező tünetek, egészen pontosan annál több végtag lebénulásával lehet számolni.
A Spinal Injuries Association kiadott egy listát a gerincsérülések leggyakoribb tüneteiről, világossá téve, hogy egy ilyen súlyos sérülés teljesen megváltoztathatja az érintett egész életét:
- a baleset következtében a kontrollált vizelet és székletürítésre való képesség azonnali elvesztése, amely megfelelő rehabilitációval adott esetben később visszanyerhető lehet,
- fantomfájdalom a lebénult végtagokban,
- a gerincvelő vérnyomás-szabályozó funkciójának kiesését követően jellemző az alacsony vérnyomás, azonban előfordulhatnak potenciálisan halálos kimenetelű vérnyomáskiugrások is,
- a test hőmérséklet-szabályozó funkciójának sérülése,
- önkéntelen izomrángások.
Természetesen amellett, hogy az áldozatok fizikai képességei többnyire súlyosan megsérülnek egy gerincsérülés következtében, nagyon borúlátóvá is válnak, amikor az életük hátralévő részére tekintenek.
A statisztikai adatok alapján az ilyen sérülést elszenvedők 20%-ánál a kórház elhagyása után klinikai depresszió alakul ki.
Az Aspire nevű brit jótékonysági szervezet vizsgálta a súlyos gerincsérülések kihatásait, melynek keretében arra a megállapításra jutottak, hogy a gerincsérülést elszenvedők 20%-a a kórházból azonnal rehabilitációs intézetbe kerül, életkorától függetlenül. A kutatásban, melyet az Aspire a Loughborogh Egyetemmel együttműködve folytatott le, fény derült arra is, hogy a gerincsérülést szenvedők állapota az előbb említett rehabilitációs otthonokban nagyban hozzájárul a depresszió és egyéb egészségügyi problémák kialakulásához is. Ezek az egészségügyi problémák magukba foglalják többek között a:
- frontérzékenységet
- fertőzéseket
- csonttöréseket
- krónikus depressziót
- önsértést
- szuicid gondolatokat
Mindezt figyelembe véve világos, hogy a gerincsérülés miatt kapható kártérítés óriási szerepet játszik az áldozatok életében, és abban, hogy a lehetőségeikhez mérten a lehető legteljesebb életet éljék a továbbiakban.
Tudta? Egy ENSZ-egyezmény rögzítette a mozgássérültek jogai keretében az önálló életvitelhez való jogot és a közösséghez tartozás jogát is.
Kártérítési igény bejelentése gerincsérülés esetén
Mindezt összevetve látjuk, hogy milyen fontos a kárigény bejelentése, amennyiben a gerincsérülése olyan baleset következménye, amit egy másik személy gondatlansága vagy mulasztása okozott.
A kártérítési összeg nem azt a célt szolgálja, hogy a másik félt “megbüntesse”, illetve nem tekinthető valamiféle “lottónyereménynek” sem. A kártérítés konkrét célja esélyt adni a sérültnek, hogy egy ilyen súlyos baleset után is megpróbálhassa rendbehozni az életét.
Ahhoz, hogy felépüljön egy ilyen sérülésből természetesen bátorság és kitartás kell, illetve a szeretteinek támogatása, azonban mindezek mellett szükséges, hogy ki tudja fizetni a szakértői ellátás és az ehhez kapcsolódó eszközök költségeit is – és pontosan ezen költségeket fedezésére szolgál a kártérítés.
Ha sérülése olyan közlekedési baleset következménye, melyért egy másik fél felelős, akkor kárigénye ezzel a személlyel szemben fog fennállni. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha Ön gyalogosként sérült meg egy gépjármű által.
Minden ügyre vonatkozik, hogy minél több információt tud nyújtani a balesetről – ideértve az esetleges tanúk nevét és címét, képeket a helyszínről, és amennyiben lehetséges a rendőrségi jegyzőkönyvet a balesetről, valamint a kapott orvosi ellátásról – annál jobb helyzetbe kerül. A rendőrségi jegyzőkönyvbe kötelezően feljegyzendő adatokat a következők:
- Esetleges sérültekre vonatkozó adatok.
- Cserbenhagyással okozott károkozás tényének feljegyzése, abban az esetben, ha a másik fél elhagyta a helyszínt.
- Azt, ha a másik fél ugyan maradt, de elérhetőségi adatokat nem adott meg.
Ha gerincsérülése egy egészségügyi bevatakozás következménye, akkor adott esetben akár orvosi műhibaper áldozata is lehet. Ugyan a betegnek joga van kárigényt bejelenteni ezekben az esetekben is, az ilyenfajta kárigények érvényesítése a mai napig az egyik legbonyolultabb eljárások közé tartoznak, és ezekben az esetekben hatványozottan igaz, hogy a károsultnak professzionális segítségre van szüksége egy ilyen ügyekre specializálódott ügyvéd személyében.
Kapcsolatfelvétel egy szakértővel
Ha Ön a fentiekben leírt sérülést szenvedett, rendkívül fontos, hogy a lehető leghamarabb kapcsolatba lépjen egy személyi sérülésekre szakosodott kárügyintézővel.
Nemcsak azért, hogy a baleset időpontjától számított 5 éven belül bejelenthesse kárigényét, hanem azért is, mert minél hamarabb elkezdünk foglalkozni az ügyével, annál hamarabb kaphatja meg a kártérítést, amiből elkezdheti újraépíteni életét.
Emellett fontos kiemelni, hogy sok esetben előlegfizetési kötelezettsége van a biztosítónak, a végleges kártérítési összeg megállapítása előtt. Ön az így kapott pénzt azonnal az ellátására és a szükséges eszközök beszerzésére fordíthatja.
A végleges egyezség tartalmazhat egy jövőben bizonyos időközönként fizetendő járadékot is, mely azt jelenti, hogy nem számít milyen további problémákkal kell szembenéznie a jövőben, a pénz nem fog ezek közé tartozni.
A Balesetem.hu sikerdíjas alapon tudja intézni kártérítését, ami azt jelent, hogy csak akkor kell díjat fizetnie, ha sikerül érvényesíteni kártérítési igényét.